Odpowiednio dobrana dieta bogata w mikroskładniki znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w stanie zdrowia, ale również kondycji naszej skóry. Należy zacząć od podstaw prawidłowego odżywiania, wzbogacając dietę w produkty szczególnie ważne w „odżywianiu” skóry. Pierwszorzędne znaczenie w diecie dla skóry ma zapewnienie dostarczenie witamin z grupy A, B, C i E, kwasów tłuszczowych omega 3 oraz żelaza, selenu i jodu – mają one bezpośredni wpływ na syntezę włókien kolagenowych.
Wymienione witaminy (A, C i E) są cenne szczególnie ze względu na działanie antyoksydacyjne. Warto wzbogacić dietę w różnorodne substancje o działaniu antyoksydacyjnym jak: przyprawy ziołowe, zielona herbata, miód, cynamon, kurkuma, curry czy amarantus.
Natomiast produkty bogate w witaminę E to między innymi: oleje roślinne (słonecznikowy, sojowy, rzepakowy) oraz migdały i orzechy laskowe. Dostateczna ilość tej witaminy wpływa także na zmniejszenie i usuwanie opuchlizny widocznej na twarzy, np. zaraz po przebudzeniu.
W przypadku witamin z grupy B na szczególną uwagę zasługuje biotyna (wit. B8) odpowiedzialna za zmiany skórne oraz utratę włosów, a także B5, która zwiększa napięcie skóry. Selen, współdziałając z witaminą E, spowalnia proces starzenia tkanek. Występuje w produktach zbożowych, rybach morskich, niektórych warzywach oraz orzechach brazylijskich. Urodowy jest kolagen rybi a peptydy dzięki krótkim łańcuchom wchłaniają się w wysokim stopniu w przeciwieństwie do zwykłego kolagenu.
Istotna jest również suplementacja koenzymu Q10 znanego z kosmetyków. Warto zwrócić uwagę aby był on w formie wodorozpuszczalnej – dzięki czemu ma on lepsze wchłanianie z przewodu pokarmowego.
Prawidłowe dotlenienie skóry zapewnia odpowiedni poziom żelaza. Znaczenie kwasów omega-3 jest bardzo istotne ze względu na zdolność zatrzymywania wody w naskórku. Niedobór kwasów tłuszczowych nienasyconych objawia się przesuszeniem skóry dlatego warto dbać o skórę holistycznie. Bogate źródło kwasów omega-3 stanowią oleje: rzepakowy, lniany oraz ryby morskie.